bazar, 20.01.2019, 12:37
Приветствую Вас Гость | RSS
Мой сайт
Главная | ORUCDAKI HİKMƏTLƏR | Регистрация | Вход
Меню сайта
Категории раздела
14 Mesum [0]Mersiyeler [0]
Roizeler [0]Moizeler [0]
Resimler [0]Video [0]
Islerimiz [1]Hedisler [0]
Quran [0]Dualar [0]
Sehabeler [0]Hicab [0]
Firuddin [0]Usulliddin [0]
Alimler [0]3D Mekanlar [0]
Meqaleler [0]Proqramlar [0]
Islamda Aile [0]
Наш опрос
Namaz qilirsiniz?
Всего ответов: 49
Статистика

Online 1
Offline 1
Istifadeic 0
Форма входа
Nik:
Parol:
Yadda saxla 
ORUCDAKI HİKMETLER
 

1. Oruc tutmağın hikmetlerinden birincisi.
Oruc Allahın razılığını qazanmaq üçün edilen ibadetdir, bununla qul yemek, içmek ve cinsi elaqe kimi sevdiyi ve teleb etdiyi şeyleri terk etmekle öz Rebbine daha da yaxınlaşır. Bunları etmekle qulun imanının doğruluğu ve Allaha qarşı qulluğunun kamilliyi, hemçinin Allaha qarşı sevgisi ve Allah tealanın onun üçün hazırladığı bol xeyre nail olma isteyi, arzusu nezere çarpır. Bu beledir, çünki oruc tutan kes onun üçün sevimli olan bir şeyi yalnız (yemek, içmek, cinsi elaqe ve s.) sevdiyi şeyden daha böyük olan bir şeye göre terk edir ki, bu da Allahın rizasıdır. Mömin oruc tutmaqla Allahın qulundan razı qalacağını derk etdikde-tebii olaraq sevdiyi şehvetleri terk etmekle-Rebbinin razılığını öz şehvetlerine üstün tutacaqdır. Ona göre de, şehvetleri etmek üçün ne qeder istekli olsa da ve hesretinde olsa da öz şehvetlerini terk edir. Çünki, onun sevinci ve ruhun rahatlığı Allah rizası üçün arzuladığı bütün şeyleri terk etmekle hasil olur.
Bundan dolayı, möminlerin çoxları-heqiqi bir üzr olmadan Ramazanda orucunu pozmaq üçün döyülse ve yaxud mecbur edilse-orucunu pozmayacaqdır. Bu da öz növbesinde orucda olan hikmetlerin en böyük ve en derin yönlerinden biridir.
2. Oruc tutmağın hikmetlerinden ikincisi.
Oruc tutmaq Teqvaya nail olmaq üçün vasitedir. Allah teala buyurur: "Ey iman getirenler! Sizden evvelkilere vacib edildiyi kimi, size de oruc tutmaq vacib edildi ki, belke pis emellerden çekinesiniz (teqvalı olasınız)" (Beqere, 183). Çünki oruc tutan kes ferz emelleri yerine yetirmek ve günah işlerden el çekmek üçün emr olunmuşdur.
Peyğember sallallahu aleyhi ve sellem buyurur: "Kim yalan danışmağı, ona emel etmeyi ve cahilliyi terk etmirse, Allah teala onun terk etdiyi yemek-içmeye baxmaz". (Buxari revayet edir).
İnsan oruclu olduğunda, nefsi her defe günah etmeye meyl etdikde, o oruclu olduğunu yadına salır ve belece özünü günahdan çekindirir. Ona göre de, Peyğember sallallahu aleyhi ve sellem oruc tutan kese emr etmişdir ki, bir kes onu söyende ve tehqir edende bele söylesin:" Men orucam". Bununla (söyüş söyen ve tehqir eden kesi) onu xeberdar edir ki, Allah teala oruc tutan insana söyüş söymekden, tehqir etmekden çekinmeyi emr etmişdir ve hemçinin oruc tutana oruclu olduğunu ve söyüş söyene, nalayiq sözler işledene qarşı eyni cür hereketle cavab veremeyecini xatırladır.
3. Oruc tutmağın hikmetlerinden üçüncüsü.
Oruc tutduqda qelb tefekkür etmek, derinden düşünmek ve Allahın zikr etmek üçün açılır, genişlenir. Çünki şehvetleri yerine yetirmek qafilliye aparır ve ola bilsin ki, qelb haqqa qarşı sertleşir ve kor olur. Ona göre de, Peyğember sallallahu aleyhi ve sellem bizlere az yemek ve içmeyi tövsiye etmiş ve bele buyurmuşdur: "Ademoğlu medesinden daha pis bir qab doldurmamışdır" (ehmed, en-Nesa`i ve İbn Ma`ce revayet edir).
Sehih Muslimde, Henzele el-Useydi` radiyallahu anhu, Resulullahın sallallahu alyehi ve sellem vehy katiblerinden biri Peyğembere sallallahu aleyhi ve sellem deyir: "Henzele münafiq oldu". Allahın Resulu sallallahu aleyhi ve sellem dedi: "Sübhenallah! Sen ne danışırsan?" O dedi: Ey Allahın Resulu, biz senin yanında olanda sen bizlere cehennemi ve cenneti xatırladırsan, sanki biz onları gözlerimiz ile görmüş kimi oluruq. Lakin senin hüzurundan ayrılıb arvad-uşağımıza qarışdığımızda, işimiz ile meşğul olduqda çox şeyleri (senden eşitdiklerimiz) unuduruq. Hedisin son hissesinde, Peyğember sallallahu aleyhi ve sellem ona deyir: "Lakin, ey Henzele! Bezen bele olur, bezen ise bele. Bunu üç defe tekrar etdi" (Sehih Muslim, Kitab et-Teube, 2750-ci hedis).
ebu Suleyman ed-Dera`ni deyir: "Heqiqeten, ruh ac olanda ve susayanda, qelb yumşalır ve saflaşır. Ruh doyanda, qelb korlaşır".
4. Oruc tutmağın hikmetlerinden dördüncüsü.
Oruc zengin insanın Allahın ona bexş etdiyi yemek, içmek ve cinsi elaqe kimi nemetleri başa düşmesine sebeb olur. Bir çox insanlar bu şeylerden mehrumdurlar, ona göre de o bu nemetlere göre Allaha hemd etmeli ve nemetleri ona bexş etdiyine göre Rebbine şükr etmelidir. Hemçinin kasıb olan ve ola bisin ki, bütün gününü aclıqla keçiren, acından ölen ve ac qalan qardaşlarını xatırlamalıdır. Onlara qarşı sexavetli, üreyi açıq, böyük qelbli olmalı ve qardaşının çılpaqlığını örtmek, onu geydirmek ve aclığını aparmaq üçün ona sedeqe vermelidir.
5. Oruc tutmağın hikmetlerinden beşincisi.
Oruc insana nefsini cilovlamağı öyredir ve nefsinin cilovundan tutaraq onu hebs etmek üçün insana güc verir, bele ki, oruc tutan kes onu öz idaresi altına alır ve nefsini onun üçün xeyirli olana ve onu müveffeq eden xeyirli işlere doğru aparır. Rebbinin merhemeti üzerinde olan kesler istisna olmaqla, nefs insana şer işleri emr edir. Ona göre de, insan nefsinin cilovunun düyününü açdıqda ve serbest buraxdıqda, nefsi onu bir çox tehlükelere sürükleyir. Lakin ona nezaret edende ve yüyenleyende, onu yüksek derecelere ve en uca meqsedlere çatdıra bilir.
6. Oruc tutmağın hikmetlerinden altıncısı.
Oruc nefsi sındırır (zeifledir) ve nefsin qürrelenmesi, lovğalanması mehdudlaşır, o dereceye qeder ki, nefs haqqa qarşı itaetkar, müti olur ve mexluqatın qarşısında yumşalır. Çünki, yemek yemek, içmek ve qadınlarla cinsi elaqe-bütün bunlar heyanın getmesine, tekebbürlüye, şöhretperestliye ve diger insanlar ve haqq üzerinde özünü üstün görmeye sebeb olur. Bu şeylere olan ehtiyacından dolayı nefs bu şeyleri elde etmekle meşğul edir. Belece bu şeyleri elde etmeye nail olduqda, nefs arzuladığı şeyler üzerinde qelebe çaldığı hissini özünde daşıyır ve ona göre de özünü xoşbext hiss edir ve mezemmet olunan tekebbürlük hissine qapılır. Bu da nefsin helak olmasının bir sebebidir. Yalnız Allahın qoruduğu kesler bundan xilas olur.

7. Oruc tutmağın hikmetlerinden yeddincisi.
Aclıq ve susuzluq sebebinden dolayı qanın keçid yolları darlaşır, netice etibarile insanın bedeninde şeytanın keçid yolları hemçinin daha dar olur. Çünki iki sehih hedis kitablarında sehih olaraq revayet olunan hedislerde bildirildiyi kimi, şeytan Adem oğlunun bedeninde qanın axması kimi dövr edir. Ona göre de, oruc tutmaqla şeytanın vesveseleri zeifleyir ve insanın şehvet gücü ve qezebi feth olunur.
Bu sebebden, Peyğember sallallahu aleyhi ve sellem buyurur:
"Ey cavanlar toplusu! Evlenmeye imkanı olanlar evlensin. Çünki evlilik (yad qadınlara) gözle baxmağın qarşısını alır ve cinsiyyet orqanlarını mühafize edir. Evlenmeye imkanı olmayan oruc tutsun. Heqiqeten oruc tutmaq onun dermanıdır" (Buxari: 9\ 106\ № 5065. Müslim: 2\ 1018\ № 1400).

8. Oruc tutmağın hikmetlerinden sekkizincisi.
Oruc tutmaq neticesinde insanın sehhetinin sağlamlaşması ile faydalar hasil olur. Az miqdarda qida qebul etmekle, müeyyen bir müddet üçün hezm sisteminin dincelmesine şerait yaratmaqla buna nail olunur. Bununla da, hezm sistemi beden üçün zererli olan artıq maddeleri ve ifrazatları kenar edir.
Baxın, Allah tealanın hikmetleri nece ezemetli ve nece de genişdir! Onun mexluqatı üçün qoyduğu emrleri nece de faydalıdır!
Ey Allahım! Senin dinini başa düşmek üçün bizlere anlayış (fehm) bexş et ve Senin emrlerinin gizli sirlerini başa düşmeye kömek et. Din ve dünya işlerimizi islah et. Bizleri ve valideynlerimzi, bütün müselmanları Öz rehmetinle bağışla, Ey Rehmlilerin Rehmlisi!
Ve sonda Allahın salamı ve xeyir-duası Muhemmede sallallahu aleyhi sellem, onun ailesine ve onun bütün sehabelerinin üzerine olsun.

Müellif: Muhemmed bin Sa`lih el-Useymi`n

 

 


Поиск
Календарь
«  yanvar 2019  »
bzcaccucumesenbaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright MyCorp © 2019