bazar, 20.01.2019, 12:47
Приветствую Вас Гость | RSS
Мой сайт
Главная | PEYĞƏMBƏRƏ (S.A.S) HƏQİQİ MƏHƏBBƏT - ÖZÜNÜ YOXLA! | Регистрация | Вход
Меню сайта
Категории раздела
14 Mesum [0]Mersiyeler [0]
Roizeler [0]Moizeler [0]
Resimler [0]Video [0]
Islerimiz [1]Hedisler [0]
Quran [0]Dualar [0]
Sehabeler [0]Hicab [0]
Firuddin [0]Usulliddin [0]
Alimler [0]3D Mekanlar [0]
Meqaleler [0]Proqramlar [0]
Islamda Aile [0]
Наш опрос
Namaz qilirsiniz?
Всего ответов: 49
Статистика

Online 1
Offline 1
Istifadeic 0
Форма входа
Nik:
Parol:
Yadda saxla 
PEYĞEMBERE (S.A.S) HEQİQİ MEHEBBET - ÖZÜNÜ YOXLA!
 

Bismillehirrehmanirrehim

İslam dininin esas 5 temelinden en başlıca ve en birinci temeli "Le ilehe illallah, Muhemmeden Resulullah" (Allahdan başqa ilah yoxdur, Muhemmed Onun Resuludur) kelmesidir. Yeniki her şeyi yaradan Allahdan başqa ibadete layiq olan ilahinin olmamasına ve gönderdiyi son peyğember Muhemmedin (s.a.s) Onun elçisi olduğuna şehadet etmek. Bu temel iki hisseden ibaretdir, birincisi Allahu Tealaya inanmaq ve yalnız Onu tanrı kimi qebul etmek, ikincisi ise Muhemmedin (s.a.s) Onun elçisi ve bize gönderilen son peyğember olduğuna iman etmek. Bu şehadetin ikinci hissesinin tam ve heqiqi forması bele olmalıdır;
1. Peyğemberimizin (s.a.s) dediyi, buyurduğu ve etdiyi her şeyi qebul etmek ve Ona inanmaq. Peyğember (s.a.s) Allahu Tealanın vehyini ve qatında olan yegane dini olan İslam dinini Qurani Kerim ve Öz (s.a.s) sünneti vasitesile çatdırmaq üçün bütün insanlara ve cinlere gönderildi.
2. Ona (s.a.s) tam şekilde itaet etmek, sünnetine tam şekilde tabe olmaq, hökmü ile daim razı olmaq ve yalnız Onu (s.a.s) esl önder ve ideal kimi tanımaq.
3. Onu (s.a.s) öz nefsinden, valideynlerinden ve övladlarından da çox sevmek. Belece Onu (s.a.s) yüksek tutmaq, müdafie etmek ve Ona (s.a.s) destek olmaq.
Her bir müselman şehadetin ikinci hissesi sayılan Muhemmede (s.a.s) bele inanmalıdır ki, imanı kamil olsun. Yoxsa munafiqler de Muhemmedin (s.a.s) Peyğember olduğuna şahidlik etmişdiler: ((Ya Peyğember!) Münafiqler (riyakarlar) senin yanına geldikleri zaman: "Biz senin, doğrudan da, Allahın Peyğemberi olduğuna şehadet veririk! - deyirler. Allah senin Onun heqiqi Peyğember olduğunu bilir. Allah hem de münafiqlerin xalis yalançı olduqlarına şehadet verir. )) (el-Munafiqun, 1)
Yalnız şehadet getirmek kifayet deyil, şehadeti heqiqi menasında yerine yetirmek lazımdır.
Peyğemberimize (s.a.s) malımızla, canımızla, ailemizle ve her şeyimizle feda olmalılıyıq. Onu (s.a.s) seven şexs aşağıda qeyd olunanları heyata keçirmelidir ve en azından bunları etmeye can atmalıdır:

1. Muhemmedin (s.a.s), Alemlerin Rebbi olan Uca Allahın gönderdiyi son Peyğember olduğunu qebul ederek, bu haqda derinden düşünmek, Qurani Kerimde buna delalet eden ayeleri araşdıraraq bu haqda dolğun şekilde fikirleşmek.
2. Peyğembere (s.a.s) itaet etmenin, Onun (s.a.s) bütün emrlerine tabe olmanın ve yalnız Onun (s.a.s) yolu ile getmenin vacib olduğuna dair Qurani Kerimden, Peyğemberimizin (s.a.s) öz sünnetinden ve İslam alimlerinin topladıqları bütün sübütları öyrenmek ve onlara emel etmek.
3. Allahu Tealanın Peyğemberimizin (s.a.s) sünnetini qoruyacağını yeqinlikle bilmek ve tesdiq etmek. Beleki, esrler boyu böyük İslam alimleri Peyğemberimizin (s.a.s) sünnetini derinden menimsemişler, sehvleri ve artıqları silerek Peyğemberimizin (s.a.s) adına leke getirecek her şeyi temizlemişler. Bizden evvelki ümmetler kimi yolumuzu azmayaq deye, her şeyi deqiq şekilde araşdırmış ve bizlere çatdırmışlar.
4. Peyğemberimizin (s.a.s) gözel exlaqları, kerameti, şerefi ve beşeriyyetin yetişe bilmediyi insani kamilliyi haqqında etraflı oxuyaq, öyrenek ve bilek ki, bununla Ona (s.a.s) olan mehebbetimiz artsın ve bu mehebbeti üreklerimizde hiss edek.
5. Onun (s.a.s) hamımızın üzerinde olan feziletini ve üstünlüyünü hiss etmek, beleki, O (s.a.s) Allahu Tealanın dinini ve haqq yolu en gözel ve en kamil şekilde bizlere çatdırdı. Üzerinde olan emaneti haqqıyla yerine yetirdi, öz ümmetini buyurulduğu şekilde zelaletden çıxardı ve bu ümmete heqiqi Resulullah olduğunu sübut etdi.
6. Bilmeliyik ki, Peyğemberimiz (s.a.s) ümmetine en merhemetli, en tevazökar, en nezaketli ve en diqqetli bir şexs olub. ((Peyğember mö'minlere onların özlerinden daha yaxındır. (Mö'minler peyğemberi özlerinden çox sevmeli, onun her bir emrini sözsüz yerine yetirmelidirler)) (el-ehzab, 6)
7. Qurani Kerim ve hedislerin vasitesile derk etmeliyiki ki, Peyğemberimizin (s.a.s) Allahu Tealanın qatında olan yeri xüsusi ve çox yüksekdir. Uca Yaradan Ona (s.a.s) xüsusi mehebbet ve xüsusi ehtiram göstermişdir.
8. Allahu Tealanın ve Peyğemberimizin (s.a.s) emrine tabe olaraq, Peyğemberimizi (s.a.s) özümüzden de çox sevmeliyik. Beleki, Peyğemberimiz (s.a.s) hedislerin birinde buyurmuşdur ki; "Men size sizin özünüzden, uşağınızdan, atanızdan (valideyn) ve bütün insanlardan sevimli olmayınca, siz iman getirmiş olmayacaqsınız" Yeni Peyğemberimize (s.a.s) yalnız bu cür mehebbet göstermekle bizim imanımız heqiqi olacaqdır.
9. Allahu Tealanın emriyle Peyğemberimizi (s.a.s) daim müdafie ve himaye etmek. Qurani Kerimde buyurulub ki: (((Biz onu gönderdik ki, siz insanlar) Allaha ve Onun Resuluna iman getiresiniz, Ona (Allaha, yaxud Peyğembere) yardım edesiniz, onu böyük sayıb ehtiramını saxlayasınız...)) (el-Feth, 9)
10. Peyğemberi (s.a.s) müdafie etmek üçün daim düzgün niyyetli olmaq ve daim niyyeti yenileyib, doğrultmaq.
11. Bilmek gerekdir ki, Peyğemberimize (s.a.s) heqiqi ve esl mehebbet gösteren şexsin mükafatı evez olunmazdır. Ürekde Ona (s.a.s) yaşayan heqiqi sevginin mükafatı, Axiretde ele Onun (s.a.s) yanında olmaqdır. Çünki Peyğemberimiz (s.a.s) özü demişdir ki; "Sen öz sevdiyinle olacaqsan". Ey Peyğemberi (s.a.s) layiqince seven müselman, sen Axiretde Ona (s.a.s) yaxın olacaqsan.
12. Peyğemberimizin (s.a.s) üzerimizde olan haqqı böyükdür. Buna göre biz daim Ona (s.a.s) salavat etmeliyik. Onun (s.a.s) adını eşitdiyimizde, ezandan sonra, cüme günleri ve daim Onu (s.a.s) xatırlayaraq Ona (s.a.s) salavat getirmeliyik.
13. Peyğemberimizin (s.a.s) heyat tarixini (siretini) etraflı oxumalıyıq. Onun (s.a.s) yaşadıqlarını bir-bir anlamaq, başına gelen hadiselerden ibret dersi götürmek ve hazırki heyatımızla müqayise etmeliyik.
14. Peyğemberimizin (s.a.s) sünnetini derinden menimsemek, Onun (s.a.s) gözel exlaqlarından, telim ve terbiyesinden, ibadetinden ders almalıyıq. Bunu, revayet olunmuş sehih hedislerden öyrenmeliyik.
15. Peyğemberin (s.a.s) sünnetine kamil şekilde riayet etmeliyik, bezilerini edib ve bezilerini terk etmemeliyik. ehemiyyetce daha önemli olanı birinci etmeli ve sonra başqalarını da heyata keçirmeliyik.
16. Peyğemberin (s.a.s) sünneti ile ve ya sünnetinde olan her hansı bir şeyle qetiyyen istehza etmemeliyik.
17. İnsanlar arasında Peyğemberin (s.a.s) sünneti heyata keçirildiyini gördükde sevinmeliyik.
18. Peyğemberin (s.a.s) bezi sünnetlerinin insanlar arasında yox olduğunu gördükde teessüflenmeli, hezin olmalı ve incimeliyik.
19. Peyğemberin (s.a.s) sünneti ile iztehza edene ve ya onu tenqid edene qarşı qezeblenmeliyik.
20. Peyğemberimizin (s.a.s) ailesine, övladlarına, zövcelerine ve qohumlarına (ehli-beytine) mehebbet beslemek ve bu mehebbetle Allahu Tealaya daha yaxın ve eziz olmalıyıq.
21. Peyğemberimizin (s.a.s) vesiyyetine emel ederek Onun (s.a.s) ehli-beytini daim sevmek ve onları daim qorumaq. Çünki Peyğemberimiz (s.a.s) bunu bir çox hedislerinde vurğulamışdır.
22. Peyğemberin (s.a.s) sehabelerini ve dostlarını da sevmeliyik. Çünki onlar (r.a) sonradan gelenlerden daha yüksek seviyyededirler ve daha üstün savaba nail olmuşlar. Onların elmi, emeli ve Allahu Teala qatında olan yeri sonrakılardan daha çox qiymetlendirilir.
23. Alimleri sevmek ve onlara böyük hörmet göstermeliyik. Çünki onlar bu dini öz elmleri ile saxlayırlar ve Peyğemberimizin (s.a.s) özünün dediyine göre, alimler peyğemberlerin varisleridirler.
24. Övladlarımıza ele terbiye vermeliyik ki, Peyğembere (s.a.s) sevgi ve mehebbet beslesinler.
25. Övladlarımızı ele öyretmeliyik ki, onlar yalnız Peyğemberi (s.a.s) heyatlarında nümune ve ideal kimi seçsinler. Onlar daima Peyğemberin (s.a.s) etdiklerini tekrar etsinler.
26. Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında ve Onun (s.a.s) heyatı ve tarixi ile bağlı evimizde kitablar, kasetler ve cizgi filmleri olmalıdır. elbette bunların mezmunu düzgün, sehvsiz ve terbiyeye kömek olacaq şekilde yığılmalıdır.
27. Evde ve ailede Peyğemberin (s.a.s) heyatı ile bağlı söhbetler ve dersler aparmaq lazımdır.
28. Evin böyüyü ata, Peyğemberimizi (s.a.s) teqlid ederek özünü Onun (s.a.s) kimi aparmalıdır ve ailesile Onun (s.a.s) kimi gözel davranmalıdır.
29. Peyğemberimizden (s.a.s) revayet olunmuş dua ve zikrleri uşaqlarımıza ezberletmeliyik.
30. Uşaqlarımıza verilen puldan kenara qoymağı, yığıb sonra xeyir emellerde istifade etmeyi öyretmeliyik. Yetimlere qayğı, möhtaclara kömek ve yoxsullara yardım göstermeyin ehemiyyetli olduğunu onlara anlatmalıyıq. Çünki bu, Peyğemberimizin (s.a.s) bize tövsiye etdiyi emellerdendir.
31. Peyğemberimizin (s.a.s) hedislerinden revayet olunan hikmetli sözleri uşaqlarımıza ezberledib, hemişe bu sözleri işletmelerini öyretmeliyik.
32. Uşaq bağçasında ve ya mekteblerde işleyenler, himayelerinde olan uşaqlara Peyğember (s.a.s) haqqında danışmalı ve onların qelblerinde Peyğembere (s.a.s) mehebbet oyatmalıdırlar.
33. Tehsil sisteminde deyişiklik etmeye imkanı olan kimseler, tedris fenlerine Peyğemberin (s.a.s) heyatı haqqında bir kitab elave etmeyi nezerde tutmalıdırlar.
34. Peyğember (s.a.s), Onun heyatı ve tarixi haqqında söhbetler ve faydalı müzakireler aparmaq üçün mütemadi olaraq yığıncaqlar, konfranslar ve tedbirler heyata keçirmeliyik.
35. Gencler arasında Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında meqaleler ve ya kurs işleri yazmaları üçün müsabiqeler ve viktorinalar teşkil etmeliyik.
36. Kitabxanalarda Peyğemberimize (s.a.s) aid olan bütün kitabları bir güşede toplamalıyıq ve bu güşedeki kitabların oxunması üçün genclerimizi heveslendirmeliyik.
37. Herbi hisselerde xidmet gösteren ve ya orada mesul olan şexsler Peyğemberin (s.a.s) savaşlarından örnekleri himayesinde olanlara anlatmalıdır.
38. Kitab müellifleri, qezet redaktorları ve ya elmi neşrlerle meşğul olan şexsler Peyğember (s.a.s) haqqında bir şey yazdıqda, onlar Peyğemberin (s.a.s) devetinin ve tebliğinin xüsusiyyetlerine aydınlıq getirmelidirler. Bilmeyen insanlara, Peyğemberin (s.a.s) bütün aleme merhemet ve hidayet üçün gönderildiyini anlatmalıdırlar.
39. Her bir müselman şexs bacardığı qeder tanıdıqlarını haqq yola çekmelidir ve İslamın esaslarını hamıya çatdırmalıdır.
40. Peyğemberin (s.a.s) gözel sifetlerini ve Ona (s.a.s) xas olan xüsusiyyetleri bacardığımız qeder hamıya danışmalıyıq.
41. Peyğemberin (s.a.s) feziletleri, Onu (s.a.s) hamıdan ferqlendiren xüsusiyyetleri ve Onun (s.a.s) ümmetinin feziletleri haqqında söhbetler etmeliyik, bunu bilmeyenlere çatdırmalıyıq.
42. Bütün tanıdıqlarımıza Peyğemberimizin (s.a.s) öz ailesile, qonşularıyla, qohumlarıyla ve dost-tanışlarıyla nece gözel reftar etmesi haqqında danışmalıyıq.
43. Peyğemberimizin (s.a.s) öz düşmenleri, kafir ve müşriklerle de nece davrandığını tanıdığımız insanlara demeliyik.
44. İnsanlara Peyğemberimizin (s.a.s) gündelik rejimi ve emelleri barede danışıb, onlara yol göstermeliyik.
45. Qurani Kerimden ezberlemeyimizle beraber, bacardığımız qeder Peyğemberimizden (s.a.s) revayet olunan hedislerden de ezberlemeli ve himayemizde olanlara ezberletmeliyik.
46. İnsanlarda Peyğemberin (s.a.s) sünneti haqqında yaranan sehv fikirleri deyişdirmeye çalışmalıyıq, onlara sünnetin esas mahiyyetini, meqsedini ve faydasını anlatmalıyıq. Hemçinin sünnete nece riayet etmeyi onlara düzgün ve asan şekilde başa salmalıyıq.
47. İnsanları dinlerine döndermek ve dinde baş veren uydurmaları aradan qaldırmağa çalışmaq. İmkan dairesinde bunu metbuatda ve mediada açıqlamaq ki, insanlar Peyğemberin (s.a.s) devetiin düzgün anlasınlar.
48. Peyğemberimizin (s.a.s) heyatı ve tarixi deqiq qeyd edilmiş kitabları menimseyerek bunu bilmeyen insanlara çatdırmaq.
49. Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında olan şübheler ve başqa böhtanlar varsa, daima bunu düzeltmek üçün boyun qaçırmamalıyıq.
50. Her yerde, her yığıncaqda ve her bir meclisde Peyğemberimizin (s.a.s) deveti ve Onun (s.a.s) yolu haqqında söhbetler açmaq.
51. Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında yazılan, deyilen ve ya gösterilen her hansı tehqiramiz şeyleri insanlar arasında yaymamaq ve bunları yeniden neşr etdirmemek.
52. Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında doğru fikir yürüden qeyri müselman yazıçıların yazılarını bilmeyenlere göstermek.
53. Qezet ve jurnallarda dini güşeler ve ya bir sehife yaratmaq ve Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında burada yazmaq. Elece de TV kanallarında buna aid xüsusi proqramlar hazırlamaq. Buna imkanı olanlar özleri etsinler, ede bilmeyenler ise teklifler etsinler.
54. Bundan başqa uşaqlar üçün de xüsusi olaraq bele qezet ve jurnallar, TV kanallarında proqramlar ve cizgi filmleri hazırlamaq lazımdır.
55. İmkanı olan Peyğemberimiz (s.a.s) haqqında audio ve video kasetler yazdırıb neşr etsin.

Bundan başqa bir çox vasitelerle Peyğemberimizin (s.a.s) başladığı devet yolunu biz davam etdire bilerik.
Поиск
Календарь
«  yanvar 2019  »
bzcaccucumesenbaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright MyCorp © 2019